یکشنبه، 20 بهمن 1398 00:00 کد مقاله : 13981120010
امین روانان
در هر شرایطی -چه پیروزی و موفقیت و چه شکست و عدم موفقیت، نباید اخلاق را باخت.
میدان انتخابات را  مذبح اخلاق نکنیم /انتخابات بی اخلاق شایسته امت ولایی نیست

رهیافت جنوب / یادداشتی به قلم دکتر علی سینا رخشنده مند عضو بنیاد ملی نخبگان ایران - مدرس دانشگاه های تهران

حالا و هوای این روزهای ایران اسلامی و به خصوص استان کهگیلویه و بویراحمد، به شدت انتخاباتی است! و هر کس به طریقی می کوشد تا متاع خویش به منصه ی ظهور رساند .

تا که قبول افتد و که در نظر آید

اما آن چیزی که  مهم است و باید آن را مد نظر داشت، نوع نشان دادن این متاع است. 

حسن مهرویان مجلس گرچه دل می‌برد و دین

 بحث ما در لطف طبع و خوبی اخلاق بود.

در هر شرایطی -چه پیروزی و موفقیت و چه شکست و عدم موفقیت، نباید اخلاق را باخت.
 در اسلام قرب الهی غایت اخلاق است و موجب سعادت و کمال فردی می شود.  سیاست اخلاقی هم زمینه ی لازم را برای سعادت جمعی فراهم می نماید.
 مراعات اخلاق در رقابت های انتخاباتی از توصیه‌های همیشگی و مکرر رهبر معظم انقلاب است. ایشان می‌فرمایند: «...از بد اخلاقی های انتخاباتی باید به شدت پرهیز کرد؛ بدگویی کردن، اهانت کردن، تهمت زدن، برای عزیز کردن خود و یا نامزد مورد نظر خود، دیگران را و رقبا را در چشم مردم خوار کردن، این ها راه ها و روش های صحیح و اسلامی نیست. رقابت باید باشد؛ رقابت مثبت و پرشور، اما با رعایت موازین اخلاقی».

از نظر اسلام حفظ جان، مال و آبروی مردم و حتی اندیشه آنان محترم است و ریختن آبروی مؤمن بسیار خطرناک و گناه بزرگی به شمار می رود به همین دلیل است که امام صادق (ع) در حدیثی، حرمت مؤمن را از حرمت کعبه بالاتر دانستند. اما متاسفانه گاهی دیده می شود در جامعه اسلامی حرمت و آبروی اشخاص حفظ نمی شود و با سادگی ابروی مسلمانی را می برند!

 از این شیوه ی ناپسند هیچ کس سود نمی‌برد زیرا اگر این رفتار ضد اخلاقی نهادینه شود همه از این ابزار علیه رقیبان استفاده خواهند کرد و در آن صورت این ابزار تبدیل به شمشیر دو لبه که روزی با ما و روزی دیگر علیه ما خواهد شد.
 الان بازار تخریب در جامعه داغ است و برخی نانشان از تخریب است که گناه بسیار زشتی است.
 عیب جویی نه تنها محیط اجتماعی را اصلاح نمی کند و گناه و فساد اخلاقی را درمان نمی کند بلکه برعکس گناه و اخلاق زشت را افزایش می دهد، مردم را به یکدیگر بدبین می سازد، بذر کینه و دشمنی را در دل ها می افشاند، افراد را به انتقام جویی وامی دارد و موجبات بدبختی و تیره روزی فرد و اجتماع را فراهم می آورد.

 از همن روی به داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی و هوادارانشان توصیه می‌ شود، قانون و مقررات قانونی را در فرآیند تبلیغات انتخابات حتما مورد توجه قرار دهند و مراعات کنند. کسانی که قرار است در سنگر قانونگذاری به این مردم و جامعه خدمت کنند، خود آن ها باید بهترین نماد عمل به قانون باشند و به طور حتم در فرآیند تبلیغات، رقابت جوانمردانه را مورد توجه قرار دهند.
داوطلبان از تخریب و اتهام‌زنی به رقیبان اجتناب کنند. امروز جامعه و مردم ما از فضای اتهام ‌زنی‌های بی‌مورد خاطره ی خوشی ندارند و مردم اتهام‌زنی‌های فراوان را نمی‌پسندند و عرصه ی رقابت‌های انتخاباتی نباید عرصه  ی اتهام‌زنی به رقیبان باشد.
حواسمان باشد، میدان انتخابات را  مذبح اخلاق نکنیم.
چرا که بی اخلاقی صلاحیت نمایندگی را سلب می کند.
با اخلاق نیک در انتخابات بارگاه الهی بریده شویم.
توجه داشته باشید که انتخابات بی اخلاق شایسته امت ولایی نیست
براي اصلاح جامعه بايد ابتدا رفتارها را اصلاح كنيم سپس مردم جامعه را با قانون آشنا كنيم.
به جای تخریب، خود را اثبات کنید، در زمان تبلیغات تنها به بیان و ترویج قابلیت‌ها و توانمندی‌های خود بپردازند و از تخریب و توهین رقیبان خودداری کنند.
 ایجاد فضای سالم و به دور از هرگونه تشنج، لازمه ی انتخابات سالم است. رعایت احترام متقابل، همبستگی و دوری از تهمت، افترا و حرمت شكنی از اصول مهم برای برگزاری انتخاباتی اخلاقی و سالم به شمار می رود كه همگان باید این مهم را رعایت كنند.
___________________
در همه چیزی هنر و عیب هست

عیب مبین تا هنر آری بدست

در پر طاوس که زر پیکرست

سرزنش پای کجا درخورست

زاغ که او را همه تن شد سیاه

دیده سپیدست درو کن نگاه

نظر جدید
پربازدیدها