چهارشنبه، 26 بهمن 1401 01:06 کد خبر : 13990929002
مهرداد جهان خواه
طرح سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به منظور مقابله با بیماری کرونا،با همکاری ادارات بخش علی الخصوص مراکز جامع سلامت، بسیج ،بخشداری و همچنین جمعیت هلال احمر بخش دیشموک درحال اجراست
اجرای طرح سردارشهیدحاج قاسم سلیمانی دربخش دیشموک

"رهیافت جنوب"اجرای طرح سردارشهیدحاج قاسم سلیمانی دربخش دیشموک.به گزارش پایگاه خبری رهیافت جنوب،طرح سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به منظور مقابله با بیماری کرونا،با همکاری ادارات بخش و علی الخصوص مراکز جامع سلامت، بسیج و بخشداری و همچنین جمعیت هلال احمر بخش دیشموک درحال اجراست.با توجه به افزایش شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور، اطلاع‌‌رسانی به موقع و تشخیص مخاطرات و مداخله به‌‌هنگام می‌‌تواند باعث نجات جان بسیاری از هموطنان از ابتلا به این بیماری شود. در همین راستا، یکی از بهترین و مؤثرترین اقداماتی که می‌‌توان انجام داد، جلب مشارکت اجتماعی از طریق بهره‌‌گیری از کمک‌‌ نیروهای بسیج و داوطلب مردمی است.
پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری و در راستای گسترش و تحقق طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» در یازدهم آبان‌‌‌ماه سال جاری، تفاهم‌‌نامه‌‌ای میان سازمان بسیج مستضعفین و وزارت بهداشت با هدف بیماریابی سریع‌‌تر، قرنطینه کردن افراد مبتلا و حمایت معیشتی به شیوه محله‌‌محور و خانواده‌‌محور و با استفاده از ظرفیت نظام شبکه بهداشتی و درمانی کشور و ظرفیت بسیج محلات و مساجد امضا شد.این طرح که به نام شهید سردار قاسم سلیمانی مزین شده است با تمرکز بر پیشگیری از کرونا، به کمک مدیریت و کنترل اپیدمی کووید19 در کشور آمده است. اهداف اختصاصی این طرح شامل قطع زنجیره انتقال ویروس با افزایش رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی، رهگیری و رصد فعال، کاهش بستری حداقل به میزان 30درصد در یک‌ماه و 50درصد در سه‌ماه؛ کاهش مرگ حداقل به میزان 10درصد در یک‌ماه و 40درصد در سه ماه و پوشش حمایتی از گروه‌‌های در معرض خطر به میزان 50درصد در یک‌ماه و 90درصد در سه ماه است.

اصول اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی
اصول اجرای این طرح مبتنی بر مشارکت بسیج و مردم، محله‌‌محور و خانواده‌‌محور بودن، ارائه فعال خدمات و مراقبت‌‌ها، جلب مشارکت بین‌‌بخشی و بهره‌‌گیری از ظرفیت هر خانه یک پایگاه سلامت است.

ارائه مراقبت‌‌ها و خدمات ضروری بهداشتی به صورت حضوری و غیرحضوری، شناسایی زودهنگام کووید19 و افراد در معرض تماس نزدیک در خانه یا محل کار، قرنطینه خانگی یا غیرخانگی و مراقبت از گروه‌‌های در معرض خطر و ارتقای کیفی مراقبت‌‌ها از بیماران بستری و سرپایی از جمله سیاست‌‌هایی است که در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی دنبال می‌‌شود.

راهبردهای طرح آموزش، بیماریابی و مدیریت کرونا

در این طرح، هفت راهبرد اساسی دنبال می‌‌شود؛ راهبرد اول، تشدید نظارت بر پروتکل‌‌های بهداشتی و اعمال قانون‌‌های ضدکرونایی است که این نظارت از طریق مشارکت مردم، وزارت بهداشت، بسیج و سایر ارگان‌‌های ذی‌‌ربط صورت می‌‌پذیرد.

راهبرد دوم، تست گسترده، هدفمند و هوشمند برای شناسایی سریع‌‌تر مبتلایان به کروناست؛ این امر باعث می‌‌شود راهبرد سوم که بیماریابی فعال، قرنطینه و رهگیری هوشمند بیماران است، بهتر اجرایی شود. آموزش و فرهنگسازی، حفاظت از گروه‌‌های آسیب‌‌پذیر شامل سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌‌ای، برنامه‌‌ریزی دقیق برای اعمال محدودیت‌‌های هوشمند در تعطیلات و تقویت فرآیند درمان سرپایی از دیگر راهبردهایی است که می‌‌توان به آن‌‌ها اشاره کرد.

اجرای طرح سردارشهیدحاج قاسم سلیمانی دربخش دیشموکاجرای طرح سردارشهید
حاج قاسم سلیمانی
 دربخش دیشموک

نظر جدید

پربازدیدها